Druk 3D – najczęściej zadawane pytania.

Dysza wydrukowana w technice DMLS - selektywne spiekanie metalu (aluminium)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice? Czym się różni wydruk z maszyny przemysłowej od wydruku z maszyny desktopowej? Czy technologie addytywne są drogie? Czy druk 3D jest opłacalny? Na najczęściej otrzymywane przez nas pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule

Druk 3D – cennik, wycena, koszt

Niestety nie istnieje jednolity „cennik” usługi druku 3D, aczkolwiek usługi nie są wycenianie ze względu na „dzisiejsze samopoczucie pracownika” czy też pogodę 🙂 Pomijając oczywistą kwestie – ilość materiałów różniących się ceną, takich jak ABS, HIPS, PET-G, PC-ABS, TPU, TPE, PLA, Nylon … można jeszcze długo wymieniać – a to tylko część materiałów z jakich drukujemy. Brak cennika związany jest z samą technologią, a dokładniej z ilością ustawień wpływających na czas wydruku i ilość zużywanego materiału.

Z reguły na cenę wydruku 3D składają się z trzy czynniki:

– Koszt przygotowania do druku (zaprojektowanie elementu, modyfikacja lub naprawa przesłanych plików, dobranie ustawień druku pod konkretne zastosowanie)
– Czas pracy drukarki 3D (plus czas pracy jej operatora) przemnożony przez określoną stawkę godzinową
– Ilość zużytego materiału (na sam model oraz na tzw. support (o tym przeczytają Państwo w innym artykule).

Ze względu na problemy z oszacowaniem ceny wydruku na naszej stronie dostępna jest darmowa oraz niezobowiązująca usługa wyceny wydruku 3D

Orientacyjny koszt wydruku 3D

Jako firma zajmująca się drukowaniem 3D przyjmujemy zlecenia również na portalach umożliwiających półautomatyczną wycenę. Serwisy te, umożliwiają sprawdzenie orientacyjnej ceny trójwymiarowego wydruku, po przesłaniu pliku 3D (w formacie .STL). Do dokonania wyceny należy wybrać typ materiału, wysokość warstwy (jest to przemieszczenie osi Z drukarki podczas druku, często nazywana również rozdzielczością druku). Dla osób, które same projektują modele 3D do wydruku posiadamy również szereg wytycznych. Dzięki wytycznym projektowym dowiedzą się Państwo co zrobić aby model był przystosowany pod wykonanie na drukarce 3D. Taka optymalizacja potrafi to znacznie zmniejszyć koszty. Niektóre firmy podają również cenę za 1 cm sześcienny modelu – należy pamiętać, że ta wartość również jest przybliżona i nie uwzględnia wielu czynników, które wpływają na końcową cenę.

Format plików do druku 3D. Czy szkice wystarczą?

Zacznijmy od końca, czy szkice wystarczą? Zależy jakiej drukarni – nam tak, ponieważ oferujemy Państwu również usługi takie jak projektowanie 3D. Jednak przyjęło się, że prawidłowym formatem do drukowania 3D jest format .STL (z ang. stereolitography – nazwa jednej z technologii druku 3D). W praktyce jesteśmy w stanie poradzić sobie otrzymując dowolny format CAD (pliki .stp, .iges, .obj i wiele innych) aczkolwiek pliki .STL są najwygodniejsze ponieważ nie wymagają konwertowania. Bardzo istotną kwestią jest ustawiania wysokiej gęstości siatki podczas eksportu pliku do tego formatu (jeśli nie wiedzą Państwo jak zmienić ten parametr, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszą firmą).

Podczas eksportu do formatu STL program „dyskretyzuje” istniejącą geometrię – zamienia wszystkie kształty na szereg wielokątów. Ustawiając zbyt małą gęstość, po konwersji możemy otrzymać „wielokąty zamiast okręgów” co będzie widoczne na finalnym produkcie. Szczególnie istotne jest to, jeśli zdecydują się Państwo na druk 3D w technologii SLA – plamka lasera ma 70 mikrometrów (0,07 mm) dzięki czemu nawet najdrobniejsze detale zostaną uwiecznione na Państwa wydruku 3D. Jeśli któreś z opisywanych zagadnień jest dla Państwa niejasne, lub mają Państwo problem ze złożeniem zamówienia – zachęcamy do kontaktu lub odwiedzenia nas osobiście w biurze zlokalizowanym w Warszawie przy ulicy Instalatorów 9 dawniej 23.

Dołącz do naszego newslettera

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie gdy tylko dodamy nowy artykuł

Udostępnij post znajomym:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

1 myśl na “Druk 3D – najczęściej zadawane pytania.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *