Jak działa skanowanie 3D?

skanowanie_3d_warszawa
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Skanowanie 3D jest metodą bezstykowego pomiaru geometrii obiektu, w celu utrwalenia go w postaci cyfrowego modelu trójwymiarowego. Zapewne na wstępie nasuwa się pytanie do czego potrzebujemy wspomnianego modelu 3D? Liczba zastoswań jest ogromna: frezowanie CNC, druk 3D, wizualizacje, stworzenie dokumentacji technicznej, wyprodukowanie części zamiennej.

Czy skanowanie 3D jest konieczne?

Bardzo często zwracają się do nas klienci, którzy potrzebują cyfrowego modelu 3D. Często od razu dostajemy zapytanie dotyczące skanowania 3D danej geometrii. Samo skanowanie laserowe jest jednak dość kosztownym procesem. Wynika to głównie z cen urządzeń umożliwiających precyzyjne skanowanie detali. Jeśli obiekt ma bardzo prostą geometrię, na przykład jest walcem z kilkoma wybraniami lub ma prostopadłościenny kształt – polecamy wykonanie pomiarów i modelowania 3D. Jeśli jednak dostarczony element nie jest złożony z elementarnych brył, istnieje prawdopodobieństwo, że konieczne będzie zastosowanie skanera 3D.

Skanowanie 3D - mapa odchyłek

Czy elementy mogą się uszkodzić podczas skanowania 3D?

Jeśli elementy nie są bardzo kruche lub delikatne, to nie ma takiej możliwości. Jednak należy wspomnieć, że na potrzeby skanowania 3D bardzo często pokrywamy powierzone nam przedmioty cienką warstwą matowego preparatu ułatwiającego skanowanie. Zawsze informujemy naszych klientów, że istnieje niewielkie ryzyko problemów z domyciem pewnego typu powierzchni – najczęściej chropowatych. Dzieje się tak dlatego, że skanery 3D bardzo słabo radzą sobie z ciemnymi powierzchniami oraz powierzchniami materiałami odbijającymi światło. Jeśli mają Państwo do zeskanowania elementy wykonane z blachy lub aluminium – na 99% będzie konieczne pokrycie ich wyżej wspomnianym preparatem.

Dołącz do naszego newslettera

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie gdy tylko dodamy nowy artykuł

Udostępnij post znajomym:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *