Druk 3D w technologii SLA – już w ofercie.

Wydruk i projekt kuli (efekt voronoi) wydrukowany w technologii SLA
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową. Dzięki wysokiej precyzji sterowania plamką lasera, jest to technologia w której można odwzorować nawet najmniejsze detale. Jakość powierzchni wydruku w technologii SLA jest nieporównywalna do pozostałych technologii addytywnych.

Druk 3D – definicja

Mówiąc o druku 3D, najczęściej myślimy o technologii FDM (Fused Deposition Modeling). Technologia ta w uproszczeniu polega na nakładaniu cienkich warstw (zazwyczaj od 100 do 400 mikrometrów) roztopionego materiału. Filament jest wytłaczanego przez dyszę o średnicy od 0,2 do 0,8 mm, poruszającą się w celu nadania kształtu obiektu. Najpopularniejszymi materiałami są polimery takie jak PLA – w pełni biodegradowalne tworzywo pozyskiwane z naturalnych surowców (na przykład z mączki ziemniaczanej) lub ABS – tworzywo sztuczne wykorzystywane na przykład do wytwarzania popularnych klocków LEGO. Poliaktyd (PLA) jest częściej używany w domowych, niskobudżetowych drukarkach 3D – ze względu na mały skurcz oraz mniejsze wymagania stawiane drukarce 3D. Natomiast ABS wymaga wysokobudżetowych maszyn, wyposażonych w podgrzewany stół oraz komorę drukarki. Kolejną kwestią jest dobra wentylacja oraz filtrowanie oparów podczas druku, stąd jego popularność jest znacznie mniejsza.

Wady oraz zalety druku 3D w technologii FDM.

Technologia osadzania topionego materiału niesie za sobą zarówno wiele ograniczeń jak i zalet. Co do ograniczeń, ze względu na sam proces, nie ma możliwości wydrukowania elementów „wiszących” w powietrzu, wprowadza to konieczność stosowania podpór, brak możliwości uzyskania wysokiej jakości przy bardzo małych elementach, widoczne ślady po usunięciu „podpór”, duży skurcz termiczny przy stosowaniu niektórych materiałów. Niepodważalną zaletą, zakładając zastosowanie profesjonalnej drukarki 3D, jest wystarczająca powtarzalność do wykonania niskich serii produkcyjnych, niski koszt prototypowania, ogromna ilość dostępnych na rynku materiałów (tak zwanych filamentów – szpul z nawiniętym plastikowym drutem) oraz możliwość obrabiania wydruków – zarówno chemicznie jak i mechanicznie.

A może tak inne technologie?

Wprowadzony do oferty druk 3d w technologii SLA pozwala nam produkować obiekty niewykonalne w poprzednio opisanej technologii. Elementy powstają przez punktowe utwardzanie żywicy za pomocą lasera UV. Plamka światła pełni tutaj podobną funkcję, jak dysza w technologii osadzania topionego materiału. Wielkość średnicy plamki lasera, stosowanego w używanych przez naszą firmę maszynach wynosi zaledwie 70 mikrometrów. Pole powierzchni plamki jest ponad 32-krotnie mniejsze od pola powierzchni przekroju otworu dyszy. Pozwala to na osiągnięcie dużo większej dokładności wymiarowej oraz jakości. Podobną cechą obydwu technologii jest powstawania modelu warstwa po warstwie. Jednak w odróżnieniu od poprzednio opisanej technologii, rozdzielczość druku (grubość pojedynczej warstwy) jest nawet czterokrotnie mniejsza i wynosi zaledwie 0,025mm. Przekłada się to na wysoką gładkość powierzchni wydruków SLA. W przeciwieństwie do charakterystycznych prążków na wydrukach wykonanych w technologii FDM, które są niczym innym jak warstwami.

Kolejną zaletą technologii SLA jest bardzo zbliżona wytrzymałość mechaniczna w każdym kierunku – izotropowość. Technologia ta, jak i wszystkie inne nie jest wolna od ograniczeń. Do najważniejszych należy – koszt w porównaniu do technologii FDM, czasochłonność wydruków oraz ograniczone wymiary produkowanych części. Pomimo wad jest to jedna z najdokładniejszych technologii druku 3d, co potwierdza jej popularność w wielu branżach. Stomatologia – druk modeli ortodontycznych, jubilerstwo- wydruk pozytywów, zamiast woskowych modeli wykorzystywanych podczas odlewania metodą wosku traconego. Druk 3D w technologii SLA jest również wykorzystywany w modelarstwie – drukowanie 3D figurek, makiet oraz ich elementów. Coraz większa popularnością cieszy się jej zastosowanie przy tworzeniu makiet architektonicznych.

Dołącz do naszego newslettera

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie gdy tylko dodamy nowy artykuł

Udostępnij post znajomym:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *