Szybkie prototypowanie - rapid prototyping

Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie (rapid prototyping) – rozwiązanie znane od prawie 40 lat, z powodzeniem stosowane w przemyśle. Polega na wytwarzaniu prototypów poprzedzających produkcję seryjną, najczęściej z zastosowaniem technologii addytywnej (na przykład druk 3D). Pod pojęciem tym może równie dobrze kryć się dostarczenie frezowanych detali z tworzyw sztucznych lub metali miękkich, z ekspresowym terminem realizacji. 

Właściwości mechaniczne zbliżone do finalnego produktu

Należy pamiętać, że elementy drukowane 3D ze względu na warstwowy charakter procesu charakteryzują się nieco mniejszą wytrzymałością mechaniczną od detali wykonanych metodą foromwania wtryskowego. Posiadając w swojej ofercie druku 3D bardzo wiele materiałów używanych do późniejszej produkcji serynej (ABS, PP, PA) jesteśmy w stanie drukowań detale o właściwościach mechanicznych bardzo zbliżonych do końcowego produktu.

Prototypy wykonane za pomocą druku 3D

Weryfikacja form wtryskowych

Minimalizacja ryzyka

Główną zaletą korzystania z szybkiego prototypowania jest minimalizacja ryzyka, związanego z poniesieniem kosztów przygotowania produkcji seryjnej produktu, który okaże się w jakiś sposób wadliwy. Nawet najlepszym inżynierom zdarza się zaprojektowanie złożeń, których nie da się zmontować, lub obudowy na urządzenie, w której nie da się zmieścić wszystkich planowanych komponentów. Przygotowanie produkcji seryjnej tradycyjnymi metodami wytwarzania (głównie formowanie wtryskowe) niesie za sobą bardzo wysokie koszty wytworzenia narzędzi – takich jak formy wtryskowe, frezowane ze stali.

Prototypowe wkładki do form

Nie zawsze po wytworzeniu formy da się ją „poprawić”. Dla przykładu, jeśli wytworzony element okaże się za krótki – istnieje możliwość ponownego frezowania formy, jeśli wymiar gabarytowy na to pozwala. Gorzej w sytuacji gdy detal okazuje się zbyt długi. W takiej sytuacji pozostaje napawanie laserowe formy i ponowna obróbka. Dzięki technologii druku z żywic światłoutwardzalnych, jesteśmy w stanie nie tylko wytwarzać elementy o wykończeniu bardzo zbliżonym do detali produkowanych metodą wtrysku, ale również w pełni funkcjonalne, niskonakładowe wkładki do form wtryskowych, wykonane z tworzyw sztucznych o wysokiej odporności temperaturowej. Wkładki są ekonomicznie uzasadnione przy gabarycie nieprzekraczającym 100x100x100mm.

Element techniczny wydrukowany z materiału ABS

Odbierz wydruk za 48 godzin

Kliknij przycisk i przejdź do formularza wyceny. Jest ona darmowa oraz niezobowiązująca.

Weryfikacja kształtu i ergonomii produktu

Skanowanie 3D ramki do wydruku 3D

Kształt i ergonomia

Rolą szybkiego prototypowania na etapie wdrażania produktu jest nie tylko weryfikacja kształtu. Równie często spotykamy się z realizacją zleceń, mającą na celu weryfikację ergonomii produktu. Druk 3D jest najlepszą metodą, żeby sprawdzić jak nowe urządzenie leży w dłoni lub na ile wygodne jest nowo zaprojektowane krzesło ogrodowe. Zalecamy opisanie przeznaczenie wydruku w formularzu kontaktowym. Jeśli wydruk ma jedynie odwzorować kształt i nie ma potrzeby używania materiałów o wysokiej wytrzymałości – znacznie wpłynie to na cenę produkcji.

Wytrzymałość mechaniczna

Coraz częściej zdarza nam się rownież wykonywać zlecenia mające na celu przeprowadzenie prób wytrzymałościowych finalnego elementu. Symulacje numeryczne zazwyczaj wystarczają przy obliczaniu elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali lub aluminium, jednak przy detalach z tworzyw sztucznych, gdzie duży wpływ na wytrzymałość i sztywność elementu odgrywa również panująca temperatura, wilgotność (wszelkie higroskopijne tworzywa sztuczne, głównie Poliamidy) a nawet ekspozycja na promieniowanie UV, warto sprawdzić jak projektowany element zachowa się pod obciążeniem w docelowych warunkach pracy.

Strona firmy PROTOPLASTIC korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.