RAPID PROTOTYPING - SZBYKIE PROTOTYPOWANIE

Szybkie prototypowanie (rapid prototyping) - rozwiązanie znane od prawie 40 lat, z powodzeniem stosowane w przemyśle. Polega na wytwarzaniu prototypów poprzedzających produkcję seryjną, najczęściej z zastosowaniem technologii addytywnej (na przykład druk 3D). Pod pojęciem tym może równie dobrze kryć się dostarczenie frezowanych detali z tworzyw sztucznych lub metali miękkich, z ekspresowym terminem realizacji. Posiadając w swojej ofercie druku 3D bardzo wiele materiałów używanych do późniejszej produkcji serynej (ABS, PP, PA) jesteśmy w stanie drukowań detale o właściwościach mechanicznych bardzo zbliżonych do końcowego produktu.

Klucz nastawny z drukarki 3D

+48 537 999 876

Logo Protoplastic, firmy świadczącej usługi drukowania 3D w Warszawie
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D w technologiach takich jak FDM, SLA, SLS i DMLS
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D.

+48 537 999 876

Po kliknięciu możesz połączyć się z konsultantem firmy PROTOPLASTIC

DEFINICJA SZYBKIEGO PROTOTYPOWANIA

Główną zaletą korzystania z szybkiego prototypowania jest minimalizacja ryzyka, związanego z poniesieniem kosztów przygotowania produkcji seryjnej produktu, który okaże się w jakiś sposób wadliwy. Nawet najlepszym inżynierom zdarza się zaprojektowanie złożeń, których nie da się zmontować, lub obudowy na urządzenie, w której nie da się zmieścić wszystkich planowanych komponentów. Przygotowanie produkcji seryjnej tradycyjnymi metodami wytwarzania (głównie formowanie wtryskowe) niesie za sobą bardzo wysokie koszty wytworzenia narzędzi - takich jak formy wtryskowe, frezowane ze stali. Nie zawsze po wytworzeniu formy da się ją "poprawić". Dla przykładu, jeśli wytworzony element okaże się za krótki - istnieje możliwość ponownego frezowania formy, jeśli wymiar gabarytowy na to pozwala. Gorzej w sytuacji gdy detal okazuje się zbyt długi. Dzięki technologii druku z żywic światłoutwardzalnych, jesteśmy w stanie nie tylko wytwarzać elementy o wykończeniu bardzo zbliżonym do detali produkowanych metodą wtrysku, ale również w pełni funkcjonalne, niskonakładowe wkładki do form wtryskowych, wykonane z tworzyw sztucznych o wysokiej odporności temperaturowej.

Klucz nastawny z drukarki 3D

WERYFIKACJA FORM WTRYSKOWYCH

Rolą szybkiego prototypowania na etapie wdrażania produktu jest nie tylko weryfikacja kształtu. Równie często spotykamy się z realizacją zleceń, mającą na celu weryfikację ergonomii produktu. Druk 3D jest najlepszą metodą, żeby sprawdzić jak nowe urządzenie leży w dłoni lub na ile wygodne jest nowo zaprojektowane krzesło ogrodowe.

 

Coraz częściej zdarza nam się rownież wykonywać zlecenia mające na celu przeprowadzenie prób wytrzymałościowych finalnego elementu. Symulacje numeryczne zazwyczaj wystarczają przy obliczaniu elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali lub aluminium, jednak przy detalach z tworzyw sztucznych, gdzie duży wpływ na wytrzymałość i sztywność elementu odgrywa również panująca temperatura, wilgotność (wszelkie higroskopijne tworzywa sztuczne, głównie Poliamidy) a nawet ekspozycja na promieniowanie UV, warto sprawdzić jak projektowany element zachowa się pod obciążeniem w warunkach pracy.

Klucz nastawny z drukarki 3D

WERYFIKACJA KSZTAŁTU, ERGONOMII, WYTRZYMAŁOŚCI

Tło stopki na stronie internetowej z logo firmy Protoplastic, realizującej wydruki 3D w Warszawie i okolicach.
Tło stopki, firmy zajmującej się drukiem 3D.

© Copyright protoplastic.pl | Realizacja: inartwork

DRUK 3D

Technologie druku 3D

Materiały

Prototypy

Produkcja niskoseryjna

Koszt i czas realizacji

Zamów próbki

USŁUGI

Drukowanie 3D

Projektowanie i modelowanie

Symulacje numeryczne

Dokumentacja techniczna

Obróbka CNC

Cięcie laserem

WYCENA

FAQ

KONTAKT

Wizualizacje

Doradztwo techniczne

ul. Instalatorów 23 dawniej 9

02-237 Warszawa

kontakt@protoplastic.pl

Wielkogabarytowe wydruki 3D

PORTFOLIO