31 października 2019

Drukowanie 3D w technologii SLA - już w ofercie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową. Dzięki wysokiej precyzji sterowania plamką lasera, jest to technologia w której można odwzorować nawet najmniejsze detale. Jakość powierzchni wydruku w technologii SLA jest nieporównywalna do pozostałych technologii addytywnych.

 

CO TO JEST DRUK 3D?

 

Mówiąc o druku 3D, najczęściej myślimy o technologii FDM (Fused Deposition Modeling). Technologia ta w uproszczeniu polega na nakładaniu cienkich warstw (zazwyczaj od 100 do 400 mikrometrów) roztopionego materiału, wytłaczanego przez dyszę o średnicy od 0,2 do 0,8 mm, poruszającą się w celu nadania kształtu obiektu. Najpopularniejszymi materiałami są polimery takie jak PLA - w pełni biodegradowalne tworzywo pozyskiwane z naturalnych surowców (na przykład z mączki ziemniaczanej) lub ABS - tworzywo sztuczne wykorzystywane na przykład do wytwarzania popularnych klocków LEGO. Poliaktyd (PLA) jest częściej używany w domowych, niskobudżetowych drukarkach 3D - ze względu na mały skurcz oraz mniejsze wymagania stawiane drukarce 3D. ABS jest materiałem znacznie bardziej wymagającym - podgrzewany stół lub komora drukarki, dobra wentylacja lub filtrowanie oparów podczas druku, stąd jego popularność jest znacznie mniejsza.

WADY ORAZ ZALETY DRUKU 3D W TECHNOLOGII FDM.

 

Technologia osadzania topionego materiału niesie za sobą zarówno wiele ograniczeń jak i zalet. Co do ograniczeń, ze względu na sam proces, nie ma możliwości wydrukowania elementów "wiszących" w powietrzu, wprowadza to konieczność stosowania podpór, brak możliwości uzyskania wysokiej jakości przy bardzo małych elementach, widoczne ślady po usunięciu "podpór", duży skurcz termiczny przy stosowaniu niektórych materiałów. Niepodważalną zaletą, zakładając zastosowanie profesjonalnej drukarki 3D, jest wystarczająca powtarzalność do wykonania niskich serii produkcyjnych, niski koszt prototypowania, ogromna ilość dostępnych na rynku materiałów (tak zwanych filamentów - szpul z nawiniętym plastikowym drutem) oraz możliwość obrabiania wydruków - zarówno chemicznie jak i mechanicznie.

WYDRUKI 3D W TECHNOLOGII SLA?

 

Wprowadzenie do oferty wydruków 3D w technologii SLA pozwala nam produkować obiekty niewykonalne w poprzednio opisanej technologii. Elementy powstają przez punktowe utwardzanie żywicy za pomocą lasera UV. Plamka światła pełni tutaj podobną funkcję, jak dysza w technologii osadzania topionego materiału. Wielkość średnicy plamki lasera, stosowanego w używanych przez naszą firmę maszynach wynosi zaledwie 70 mikrometrów. Pole powierzchni plamki jest ponad 32-krotnie mniejsze od pola powierzchni przekroju otworu dyszy. Pozwala to na osiągnięcie dużo większej dokładności wymiarowej oraz jakości. Podobną cechą obydwu technologii jest powstawania modelu warstwa po warstwie, jednak w odróżnieniu od poprzednio opisanej technologii, rozdzielczość w pionie (grubość pojedynczej warstwy) jest 4 krotnie mniejsza i wynosi zaledwie 0,025mm. Wiąże się to z wysoką gładkością powierzchni wydruków SLA - charakterystyczne prążki na wydrukach wykonanych w technologii FDM to właśnie pojedyncze warstwy. Kolejną zaletą technologii SLA jest bardzo zbliżona wytrzymałość mechaniczna w każdym kierunku - izotropowość. Technologia ta, jak i wszystkie inne nie jest wolna od ograniczeń. Do najważniejszych należy - koszt w porównaniu do technologii FDM, czasochłonność wydruków oraz ograniczone wymiary produkowanych części. Pomimo wad jest to jedna z najdokładniejszych technologii druku, co potwierdza jej popularność wśród dentystów - druk modeli ortodontycznych, jubilerów - wydruk pozytywów, zamiast woskowych modeli wykorzystywanych podczas odlewania metodą wosku traconego. Technologia ta jest również często wykorzystywana w modelarstwie (drukowanie 3D figurek i ich elementów) oraz tworzeniu makiet architektonicznych.

31 października 2019
Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice? Czym się różni
31 października 2019
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową. Dzięki wysokiej precyzji
31 października 2019
Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice?
31 października 2019
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

ZOBACZ WSZYSTKIE

+48 537 999 876

Logo Protoplastic, firmy świadczącej usługi drukowania 3D w Warszawie
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D w technologiach takich jak FDM, SLA, SLS i DMLS
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D.

+48 537 999 876

Po kliknięciu możesz połączyć się z konsultantem firmy PROTOPLASTIC

Tło stopki na stronie internetowej z logo firmy Protoplastic, realizującej wydruki 3D w Warszawie i okolicach.
Tło stopki, firmy zajmującej się drukiem 3D.

© Copyright protoplastic.pl | Realizacja: inartwork

DRUK 3D

Technologie druku 3D

Materiały

Prototypy

Produkcja niskoseryjna

Koszt i czas realizacji

Zamów próbki

USŁUGI

Drukowanie 3D

Projektowanie i modelowanie

Symulacje numeryczne

Dokumentacja techniczna

Obróbka CNC

Cięcie laserem

WYCENA

FAQ

KONTAKT

Wizualizacje

Doradztwo techniczne

ul. Instalatorów 23 dawniej 9

02-237 Warszawa

kontakt@protoplastic.pl

Wielkogabarytowe wydruki 3D

PORTFOLIO