Druk 3D vs inne technologie

druk-3d-warszawa-uslugi
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Druk 3D jest postrzegany jako bardzo tania i szybka metoda wytwarzania, mimo tego że wykonanie jednego egzemplarza produktu w porównaniu do innych technologii jest często droższe oraz bardziej czasochłonne.

Druk 3D kontra formowanie wtryskowe

Formowanie wtryskowe Najczęściej technologia ta porównywana jest do formowania wtryskowego. Podstawową różnicą jest wytrzymałość wydruków, wynosząca około 30% wytrzymałości mechanicznej detalu z tego samego tworzywa wyprodukowanego metodą wtryskową oraz brak konieczności przygotowania produkcji – wykonania drogiej, stalowej formy wtryskowej. Pomijając dużo dłuższy czas wytworzenia detalu, nawet sam surowiec do druku (na przykład filament w technologii FDM – tworzywo w postaci rolki drutu) jest średnio od 20 do 100 razy droższy od surowca używanego do formowania wtryskowego (granulatu). Nie zmienia to faktu, że wykonanie formy wtryskowej pod niewielką serię produkcyjną lub jedną sztukę, niezależnie od rozmiarów detalu, na pewno będzie wielokrotnie droższe niż wykonanie go w którejś z technologii przyrostowych.

Drukowanie 3D czy może obróbka skrawaniem?

Kolejnymi technologiami, z którymi zestawia się druk 3D są technologie ubytkowe – głównie frezowanie oraz toczenie. Technologie przyrostowe polegają na warstwowym osadzaniu materiału (technologia FDM), warstwowym utwardzaniu ciekłego materiału (technologia SLA, DLP, Polyjet) oraz selektywnym spiekaniu proszku (SLS). W obróbce konwencjonalnej, nazywanej również obróbką skrawaniem, detale wykonywane są przez usuwanie materiału, aż do osiągnięcia założonej geometrii. Technologie ubytkowe cechują się często koniecznością wykonania specjalistycznych narzędzi (przy bardziej skomplikowanych kształtach) oraz przemyślanego mocowania materiału i pozycjonowania narzędzia względem obiektu. Zarówno z tego względu, jak i z powodu wyższego kosztu początkowego drukowanie elementów z tworzyw sztucznych jest często dużo bardziej opłacalne. Jeszcze większe rozbieżności cenowe pojawiają się, jeśli element jest na tyle skomplikowany, że wymaga użycia maszyn cztero – i więcej osiowych. Technologie ubytkowe nie pozwalają również na wykonanie struktur wewnętrznych (np. kanałów), a te są wykonalne technologiami przyrostowymi.

Kiedy nie warto stosować druku 3D?

W przypadku elementów płaskich, znacznie tańszą metodą obróbki jest wycinanie – wodą lub laserem. Technologie te (w powszechnym wydaniu) pozwalają na wykonanie elementów 2D, przez co nie są konkurencją dla technologii przyrostowych. Jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ wykonywanie płaskich elementów w technologii druku 3D nie jest uzasadnione ekonomicznie. Są to bardzo szybkie metody wytwarzania, nieporównywalne cenowo do technologii addytywnych.

Dołącz do naszego newslettera

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie gdy tylko dodamy nowy artykuł

Udostępnij post znajomym:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona firmy PROTOPLASTIC korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.