31 października 2019

Druk 3D - Najczęściej zadawane pytania.

Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice? Czym się różni wydruk z maszyny przemysłowej od wydruku z maszyny desktopowej? Czy technologie addytywne są drogie? Na najczęściej otrzymywane przez nas pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule

 

DRUK 3D - CENNIK, WYCENA, KOSZT

 

Niestety nie istnieje jednolity "cennik" usługi druku 3D, aczkolwiek usługi nie są wycenianie ze względu na "dzisiejsze samopoczucie pracownika" czy też pogodę. Pomijając oczywistą kwestie - ilość materiałów różniących się ceną, takich jak ABS, HIPS, PET-G, PC-ABS, TPU, TPE, PLA, Nylon ... można jeszcze długo wymieniać - a to tylko część materiałów z jakich drukujemy. Brak cennika związany jest z samą technologią, a dokładniej z ilością ustawień wpływających na czas wydruku i ilością zużywanego materiału.

 

Z reguły na cenę wydruku 3D składają się z trzy czynniki:
- Koszt przygotowania do druku (zaprojektowanie elementu, modyfikacja lub naprawa przesłanych plików, dobranie ustawień druku pod konkretne zastosowanie)
- Czas pracy drukarki 3D (plus czas pracy jej operatora) przemnożony przez określoną stawkę godzinową
- Ilość zużytego materiału (na sam model oraz na tzw. support (o tym przeczytają Państwo w innym artykule).
Ze względu na problemy z oszacowaniem ceny wydruku na naszej stronie dostępna jest darmowa oraz niezobowiązująca usługa wyceny wydruku 3D

ORIENTACYJNY KOSZT WYDRUKU 3D

 

Jako firma zajmująca się drukowaniem 3D przyjmujemy zlecenia również na portalach umożliwiających półautomatyczną wycenę. Serwisy te, umożliwiają sprawdzenie orientacyjnej ceny trójwymiarowego wydruku, po przesłaniu pliku 3D (w formacie .STL). Do dokonania wyceny należy wybrać typ materiału, wysokość warstwy (jest to przemieszczenie osi Z drukarki podczas druku, często nazywana również rozdzielczością druku). Dla osób, które same projektują modele 3D do wydruku posiadamy również szereg wytycznych, co zrobić aby model był przystosowany pod wykonanie na drukarce 3D - potrafi to znacznie zmniejszyć koszty. Niektóre firmy podają również cenę za 1 cm sześcienny modelu - należy pamiętać, że ta wartość również jest przybliżona i nie uwzględnia wielu czynników, które wpływają na końcową cenę.

Jeśli chcą Państwo uzyskać automatyczną wycenę zapraszamy na nasz profil na portalu 3DHubs.com gdzie świadczymy usługi druku 3D. 

FORMAT PLIKÓW DO DRUKU 3D - CZY SZKICE WYSTARCZĄ?

 

Zacznijmy od końca, czy szkice wystarczą? Zależy jakiej drukarni - nam tak, ponieważ oferujemy Państwu również usługi takie jak projektowanie 3D. Zazwyczaj jednak przyjęło się, że prawidłowym formatem do drukowania 3D jest format .STL (z ang. stereolitography - nazwa technologii). W praktyce jesteśmy w stanie poradzić sobie otrzymując dowolny format CAD (pliki .stp, .iges, .obj i wiele innych) aczkolwiek pliki .STL są najwygodniejsze ponieważ nie wymagają konwertowania. Bardzo istotną kwestią jest ustawiania wysokiej gęstości siatki podczas eksportu pliku do tego formatu (jeśli nie wiedzą Państwo jak zmienić ten parametr, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszą firmą). Podczas eksportu do formatu STL program "dyskretyzuje" istniejącą geometrię - zamienia wszystkie kształty na szereg wielokątów. Ustawiając zbyt małą gęstość, po konwersji możemy otrzymać "wielokąty zamiast okręgów" co będzie widoczne na finalnym produkcie. Szczególnie istotne jest to, jeśli zdecydują się Państwo na druk 3D w technologii SLA - plamka lasera ma 70 mikrometrów (0,07 mm) dzięki czemu nawet najdrobniejsze detale zostaną uwiecznione na Państwa wydruku 3D. Jeśli któreś z opisywanych zagadnień jest dla Państwa niejasne, lub mają Państwo problem ze złożeniem zamówienia - zachęcamy do kontaktu lub odwiedzenia nas osobiście w biurze zlokalizowanym w Warszawie przy ulicy Instalatorów 9 dawniej 23.

31 października 2019
Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice? Czym się różni
31 października 2019
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową. Dzięki wysokiej precyzji
31 października 2019
Czy istnieje jednolity cennik drukowania 3D? W jaki sposób samodzielnie oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format dostarczonych plików 3D, odpowiedni do druku? Czy do wydrukowania detalu wystarczą szkice?
31 października 2019
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z żywic UV pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

ZOBACZ WSZYSTKIE

+48 537 999 876

Logo Protoplastic, firmy świadczącej usługi drukowania 3D w Warszawie
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D w technologiach takich jak FDM, SLA, SLS i DMLS
Logo firmy Protoplastic, zajmującej się świadczeniem usług druku 3D.

+48 537 999 876

Po kliknięciu możesz połączyć się z konsultantem firmy PROTOPLASTIC

Tło stopki na stronie internetowej z logo firmy Protoplastic, realizującej wydruki 3D w Warszawie i okolicach.
Tło stopki, firmy zajmującej się drukiem 3D.

© Copyright protoplastic.pl | Realizacja: inartwork

DRUK 3D

Technologie druku 3D

Materiały

Prototypy

Produkcja niskoseryjna

Koszt i czas realizacji

Zamów próbki

USŁUGI

Drukowanie 3D

Projektowanie i modelowanie

Symulacje numeryczne

Dokumentacja techniczna

Obróbka CNC

Cięcie laserem

WYCENA

FAQ

KONTAKT

Wizualizacje

Doradztwo techniczne

ul. Instalatorów 23 dawniej 9

02-237 Warszawa

kontakt@protoplastic.pl

Wielkogabarytowe wydruki 3D

PORTFOLIO