Czy istnieje cennik druku 3D? Jak oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format plików 3D do druku? Czy wystarczą szkice? Na najczęściej otrzymywane przez nas pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

 

 

Druk 3D - cennik, wycena, koszt

 

Niestety nie istnieje jednolity "cennik" usług druku 3D, aczkolwiek usługi nie są wycenianie ze względu na "dzisiejsze samopoczucie pracownika" czy też pogodę. Pomijając oczywistą kwestie - ilość materiałów różniących się ceną, takich jak (ABS, HIPS, PET-G, PC-ABS, TPU, TPE, PLA, Nylon ... można jeszcze długo wymieniać - a to tylko część materiałów z jakich drukujemy). Brak cennika związany jest z samą technologią - ilością ustawień wpływających na czas wydruku i ilość materiału.

 

Z reguły na cenę wydruku 3D składają się z trzy czynniki:
- Koszt przygotowania do druku (zaprojektowanie elementu, modyfikacja lub naprawa przesłanych plików, dobranie ustawień druku pod konkretne zastosowanie)
- Czas pracy drukarki 3D (plus czas pracy jej operatora) przemnożony przez określoną stawkę godzinową
- Ilość zużytego materiału (na sam model oraz na tzw. support (o tym przeczytają Państwo w innym artykule).
Ze względu na problemy z oszacowaniem ceny wydruku na naszej stronie dostępna jest darmowa oraz niezobowiązująca usługa wyceny wydruku 3D

 

 

Orientacyjny koszt wydruku 3D

 

Jako firma zajmująca się drukowaniem 3D przyjmujemy zlecenia również na portalach umożliwiających półautomatyczną wycenę. Serwisy te, umożliwiają sprawdzenie orientacyjnej ceny trójwymiarowego wydruku, po przesłaniu pliku 3D (w formacie .STL). Do dokonania wyceny należy wybrać typ materiału, wysokość warstwy (jest to przemieszczenie osi Z drukarki podczas druku, często nazywana również rozdzielczością druku). Dla osób, które same projektują modele 3D do wydruku posiadamy również szereg wytycznych, co zrobić aby model był przystosowany pod wykonanie na drukarce 3D - potrafi to znacznie zmniejszyć koszty. Niektóre firmy podają również cenę za 1 cm sześcienny modelu - należy pamiętać, że ta wartość również jest przybliżona i nie uwzględnia wielu czynników, które wpływają na końcową cenę.

 

Jeśli chcą Państwo uzyskać automatyczną wycenę zapraszamy na nasz profil na portalu 3DHubs.com gdzie świadczymy usługi druku 3D. Mogą Państwo również kliknąć przycisk poniżej i załadować plik 3D:

 

 

 

 

 

Format plików do druku 3D - czy szkice wystarczą?

 

Zacznijmy od końca, czy szkice wystarczą? Zależy jakiej drukarni - nam tak, ponieważ oferujemy Państwu również usługi projektowanie 3D. Zazwyczaj jednak przyjęło się, że prawidłowym formatem do drukowania 3D jest format .STL (z ang. stereolitography - nazwa technologii). W praktyce jesteśmy w stanie poradzić sobie otrzymując dowolny format CAD (pliki .stp, .iges, .obj i wiele innych) aczkolwiek pliki .STL są najwygodniejsze ponieważ nie wymagają konwertowania. Bardzo istotną kwestią jest ustawiania wysokiej gęstości siatki podczas eksportu pliku do tego formatu (jeśli nie wiedzą Państwo jak zmienić ten parametr, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszą firmą). Podczas eksportu do formatu STL program "dyskretyzuje" istniejącą geometrię - zamienia wszystkie kształty na szereg wielokątów. Ustawiając zbyt małą gęstość, po konwersji możemy otrzymać "wielokąty zamiast okręgów" co będzie widoczne na finalnym produkcie. Szczególnie istotne jest to, jeśli zdecydują się Państwo na druk 3D w technologii SLA - plamka lasera ma 70 mikrometrów (0,07 mm) dzięki czemu nawet najdrobniejsze detale zostaną uwiecznione na Państwa wydruku 3D. Jeśli któreś z opisywanych zagadnień jest dla Państwa niejasne, lub mają Państwo problem ze złożeniem zamówienia - zachęcamy do kontaktu lub odwiedzenia nas osobiście w biurze zlokalizowanym w Warszawie przy ulicy Instalatorów 7B.

09 października 2017
09 października 2017
Czy istnieje cennik druku 3D? Jak oszacować koszt wydruku 3D? Jaki powinien być format plików 3D do druku? Czy wystarczą szkice? Na najczęściej otrzymywane przez nas pytania znajdą Państwo odpowiedź
24 lipca 2017
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty wysokiej jakości druk 3D w technologii SLA. Wydruki z światłoutwardzalnych żywic pozwalają na odtworzenie skomplikowanej geometrii zachowując wysoką dokładność wymiarową.       Co to

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

KATEGORIE

Druk 3D - najczęściej zadawane pytania

Automatyczna wycena

PROTOPLASTIC jest młodą, rozwijającą się firmą, stworzoną przez inżynierów i pasjonatów. Naszym celem jest świadczenie kompleksowych usług na wczesnych etapach wdrażania produktów. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc Państwu już na etapie koncepcji! W swojej ofercie posiadamy szeroki zakres usług - od projektowania, przez tworzenie materiałów promocyjnych aż po niskoseryjną produkcję.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

537 999 876

 

 

Instalatorów 7B lok. 4

02-237 Warszawa

 

 

kontakt@protoplastic.pl

© Copyright protoplastic.pl | Realizacja: inartwork

Logo firmy Protoplastic